نقشه برداری زمینی ?
ژانویه 23, 2020

بازار کار نقشه برداری ?‍?

ما در این مقاله سعی داریم  شما را با بازار کار نقشه برداری و حرفه ی نقشه برداری آشنا و وضعیت بازار کار نقشه برداری علی الخصوص بازار کار نقشه برداری در ایران را بررسی کنیم.

بازار کار نقشه برداری؛ نقشه برداری یکی از حساس ترین و پر زحمت ترین شاخه های مهندسی عمران و علوم مهندسی است که مهارت و توانایی خاصی را می طلبد.

به طور کلی می توان گفت نقشه برداری دانش اندازه گیری ویژگی های فیزیکی زمین به منظور جمع آوری اطلاعات مکانی است.

تعدادی از کاربرد های نقشه برداری

نقشه برداری مسیر: برای طراحی و ساخت مسیر ها و جاده ها و هم چنین راه آهن و کانال کشی استفاده میشودنقشه برداری مسیر:

برای طراحی و ساخت مسیر ها و جاده ها و هم چنین راه آهن و کانال کشی استفاده میشود.

نقشه برداری هیرو گرافی:

این نوع نقشه برداری برای در دست داشتن اطلاعاتی راجع به عمق دریا ها و رود خانه ها، جهتی که کشتی ها و زیر دریایی ها عبور و مرور می کنند، محل رد شدن لوله های نفت و گاز در اعماق اقیانوس ها و دریاها، اطلاعاتی جهت ساخت اسکله های جدید و کمک به احیای بنادر و بهره برداری درست و بهینه از سد ها و دریاچه ها استفاده می شود.

نقشه برداری نظامی:

نقاط حساس و استراتژیک مختلف را برای دفاع از کشور و اهداف نظامی تعیین می کند.

نقشه برداری باستان شناسی:

برای شناخت بهتر و بیشتر مکان هایی که آثار باستانی در آنجا قرار دارند استفاده میشود.

امروزه فارغ التحصیان نقشه برداری نقش اساسی و مهمی را در پیشرفت جوامع ایفا میکنند. در واقع نقش اصلی آنها این است که موقعیت اشیا طبیعی و ساخته شده توسط انسان را روی سطح زمین تعیین کنند و آنها را به عنوان اهداف برنامه ریزی آینده ثبت کنند. هم چنین مهندسین نقشه برداری سیستم هایی را برای جمع آوری و تجزیه تحلیل اطلاعات مکانی پیرامون زمین، دریا ها و اقیانوس ها، منابع طبیعی و سازه های ساخته شده توسط انسان، طراحی می کنند.

 طول یاب الکترونیکی لیزری: استفاده از ابزار های الکترونیکی باعث شده است وضعیت بازار کار نقشه برداری?

گستره ی وسیعی از صنایع مختلف  از جمله شرکت های معماری، شرکت های مهندسی، آژانس های دولتی، حتی شرکت های معدن و … نیاز به تخصص مهندسان نقشه برداری دارند. هم چنین بسیاری از صنایع وجود دارند که بر اساس داده های جغرافیایی و خروجی هایی که مهندسین نقشه برداری به آنها ارائه می دهند، کار می کنند.

می توان گفت بازار کار نقشه برداری نسبت به بسیاری دیگر از رشته های مهندسی در وضعیت بهتری قرار دارد و می توان گفت کمتر مهندس نقشه برداری است که از بازار کار نقشه برداری ناراضی باشد و در این حوزه مشغول به کار نشده باشد. از این رو می شود نتیجه گرفت که اوضاع بازار کار نقشه برداری نسبتاً خوب است.

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در بازار کار نقشه برداری در زمینه های مختلفی از جمله راه سازی، شهر سازی، پل سازی، امور مربوط به سازه های آبی و … مشغول به کار شوند. بازار کار نقشه برداری علاوه بر این که نسبتاً پر رونق است، این مزیت را هم دارد که مهندسین نقشه بردار حتی با مدرک لیسانس نیز جذب بازر کار نقشه برداری خواهند شد و درآمد خوبی خواهند داشت. اما در عین حال مهندسین نقشه برداری حوزه ی کاری بسیار سختی دارند و برای کار و موفقیت در این رشته نیازمند آمادگی بدنی و هم چنین ذهنی هستند تا بتوانند در شرایط تقریباً سخت کار کنند. چرا که مهندسان نقشه برداری اغلب در فضا های باز و مناطقی که در نقطه ی صفر هستند و قرار است تازه فعالیت های عمرانی در آنجا شکل بگیرد کار می کنند و در معرض آب و هوا های مختلف قرار دارند. البته نا گفته نماند بسیاری از تکنسین های نقشه برداری مخصوصاً خانم های فارغ التحصیل این رشته  درون شرکت های خدمات مهندسی و با کامپیوتر کار می کنند و به جهت سختی کار های میدانی و صحرایی این رشته، بیشتر بازار کار نقشه برداری برای خانم ها به صورت کار اداری و کامپیوتری است.

 متر نواری: متر نواری در نقشه برداری زمینی برای اندازه گیری طول استفاده می شود. مشاغلی که برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد:?‍?

همانطور که پیش تر گفتیم، بازار کار نقشه برداری خوب است و دانش آموختگان نقشه برداری با هر مدرک تحصیلی دیپلم به بالا، جذب بازار کار نقشه برداری می شوند. دانشجویان این رشته حتی در هنگامی که مشغول به تحصیل هستند، با پیشنهاد های کاری خوبی رو به رو می شوند. از جمله بازار کار نقشه برداری که محل جذب مهندسین این رشته است می توان از ادارات دولتی مثل وزارت راه و ترابری، وزارت نفت، سازمان بنادر و کشتیرانی، سازمان آب، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان جغرافیایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح، سازمان نقشه برداری کشور، شهرداری های سراسر کشور و هم چنین بخش خصوصی که در بخش قبل این مقاله به آن ها اشاره شد، نام برد.

 

بازار کار نقشه برداری در خارج از کشور

بازار کار نقشه برداری در خارج از کشور هم خوب است و مهندسین نقشه بردار اگر به دنبال این هستند که جذب بازار کار نقشه برداری در خارج از کشور شوند کشور هایی چون استرالیا، کانادا، آمریکا و سوئد می توانند مقصد های خوبی برای آنان باشند.

در مجموع می گوییم بازار کار نقشه برداری در ایران به این خاطر که نسبت به رشته های معماری و مهندسی عمران هنوز اشباع نشده است و هم چنین به دلایلی که قبل تر ذکر کردیم، خوب است و تقریباً می شود گفت اکثر فارغ التحصیلان این رشته مشغول به کار شده اند. در آمد این رشته نیز تقریباً راضی کننده است و مهندسان نقشه برداری ماهانه به طور متوسط بین 3 تا 7 میلیون تومان درآمد دارند که البته این مقدار بسته به ویژگی های هر شخص اعم از پشتکار، توانایی، مهارت، تخصص و … می تواند کم یا زیاد شود. (چنانکه مهندسان نقشه برداری را می شناسیم که ماهانه بیش از 12 میلیون درآمد دارند.)

دیدگاه ها بسته شده است