تجهیزات نقشه برداری- توتالی
دیستومتر / متر لیزری / Dobiy X60
جولای 6, 2019
نقشه برداری زمینی ?
ژانویه 23, 2020

نقشه برداران چه کاری انجام میدهند؟

نقشه برداران در دفتر و محل انجام پروژه با استفاده از فناوریهای جدید مانند GPS، اسکنرهای هوایی و زمینی برای نقشه برداری از یک منطقه  و انجام محاسبات و گرفتن عکس به عنوان شواهد استفاده می کنند. نقشه برداران از نرم افزارهای پیشرفته برای تهیه نقشه ها و اندازه گیری های داخلی استفاده می کنند.

نقشه برداران بر روی پروژه هایی نظیر اکتشاف معتدن، راه سازی، ساخت تونل و پل و ساخت سازه های ساختمانی و …کار می کنند. آنها در تعیین اندازه و اندازه گیری زمین متخصص هستند و اطلاعات مورد نیازجهت هدایت کار مهندسان و معماران را در اختیار آنها جهت تصمیم گیری و اجرا قرار می دهند.

 

چرا نقشه برداری مهم است؟

نقشه برداری نقش مهم و اساسی در توسعه زمین ایفا می کنند از برنامه ریزی و طراحی مجموعه های اراضی گرفته تا ساخت نهایی جاده ها، محوطه سازی ، توسعه آب و برق و گاز و …. نقشه برداران اولین کسانی هستند که در هر مکان برای ساخت و ساز، اندازه گیریهای ابتدایی را انجام می دهند و برای برنامه ریزی دقیق و ایمن سازی، اطلاعات مربوطه را در اختیار مهندسین و معماران قرار میدهند. بدین صورت نقشه برداران اطمینان می دهند که پروژه مورد نظر نه تنها دارای چشم انداز و موقعیت مناسب هستند بلکه قادر به ساخت آن نیز هستند.

 

نقشه بردار

چگونه یک نقشه بردار ماهر شویم

چندین روش برای تبدیل شدن به یک نقشه بردار حرفه ای وجود دارد. با آموزش در موسسات آموزشی نقشه برداری می توانید به راحتی تبدیل شدن به یک دستیار نقشه بردار یا تکنسین نقشه بردار شوید. همچینین اگر بخواهید به طور اصولی و حرفه رشته نقشه برداری را دنبال کنید می توانید بسته به جایی که تحصیل می کنید در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد عمران فارق التحصیل شوید و به صورت کاملا حرفه ای و مجاز این تخصص را دنبال کنید.

موسسات آموزش نقشه برداری

برای آموزش نقشه برداری موسسات زیادی در کشور وجود دارند که براساس جمع بندی معیارهای زیر می توانید آنهارا انتخاب کنید.

  • اعتبار مدرک ارئه شده را بررسی نمایید
  • کیفیت و تخصصی اساتید را بسنجید
  • هزینه آموزش را بررسی و مقایسه نمایید
  • نظرات کسانی که قبلا آموزش دیده اند را تحلیل نمایید
  • اگر نخواستید در موسسات آموزش نقشه برداری ثبت نام کنید می توانید به طور آکادمیک و از دانشگاه شروع کنید.

 

 

 

 

 

دیدگاه ها بسته شده است